İtalya Vize Başvurularında Önemli Değişiklik

Bilindiği üzere vize başvurularında vize alınan ülkeye giriş-çıkış hususlarının kontrolleri açısından damga kontrolleri yapılabilmektedir. İtalya vize otoriteleri bugüne kadar İtalya’ya giriş yapmayan başvuru sahiplerine uyarı yapılması karşılığında yeni İtalyan vizesi tahsisi yapabilmekte idi.

Ancak, İstanbul İtalya Başkonsolusluğu tarafından Derneğimize yapılan bilgilendirmede, Türkiye’de bulunan İtalya temsilciliklerine bundan sonra yapılacak başvurularda, eğer bir önceki vize İtalya’dan alınmış ise aşağıda belirtilen ülkelerin kaşeleri aranacağı hususunu bildirmiş olup, belirtilen ülkelerin kaşelerine rastlanmaması halinde ise kesinlikle vize başvurusun red edileceği bilgisini paylaşmıştır.

Bu çerçevede,  en son vizesini İtalya’dan almış olan firma çalışanlarının, belirtilen ülkelere giriş yaptığını kanıtlar kaşe olmaması durumunda, bir sonraki gerçekleştirilecek olan vize başvurusunu İtalya dışında bir ülkeye gerçekleştirmesi, vize başvurularının olumsuz sonuçlanmaması açısından önem arz etmektedir.

İtalya Vize Başvurularında Aranılan Ülke Kaşeleri (İtalyan Vizesi Sahipleri İçin)
– İtalya
– Slovenya
– Yunanistan

Kaynak: UND